اخبار

آیا با به روز رسانی اتریوم شاهد کاهش قیمت کارت گرافیک خواهیم بود؟

آیا با به روز رسانی اتریوم شاهد کاهش قیمت کارت گرافیک خواهیم بود؟

مدت زیادی است که ارز دیجیتال اتریوم قصد آپدیت شدن به Proof of Stake را دارد. اما این به روزرسانی مدام به تعویق می‌افتد. ولی با توجه به مطالبی که به تازگی منتشر شده، به نظر می‌رسد که قرار است بالاخره اتریوم به نسخه ۲.۰ تغییر کند. اما آنچیزی که از همه برای ما بیشتر اهمیت دارد این است که با این به روزرسانی استخراج رمزارز اتریوم با کارت گرافیک به شدت بی‌صرفه می‌شود. بنابراین یک سؤال مهم برای گیمرها به وجود می‌آید. شاهد کاهش قیمت کارت گرافیک خواهیم بود؟

 

بهترین حالت کاهش ناگهانی قیمت

در حال حاضر اتریوم اصلی‌ترین رمز ارزی است که با استفاده از کارت گرافیک استخراج می‌شود و بیشترین هش‌ریت خود را از این طریق به دست می‌آورد. قرار است بعد از این به روز رسانی، استخراج از کارت گرافیک به شدت بی‌سود شود. درست در این مرحله، تمام ماینرها دو گزینه دارند. اول اینکه برای باقی ماندن در بازی اتریوم تمام کارت گرافیک‌های خود را نقد کنند و با سرمایه‌ی آن به سمت روش‌های جایگزین برای استخراج بروند. در این حالت شاهد هجوم کارت گرافیک‌های دست دوم به بازار و از سوی دیگر کاهش تقاضای کاذب برای آن هستیم که باعث سقوط ناگهانی قیمت کارت گرافیک در بازار خواهد شد. البته که بحران نیمه‌هادی حداقل تا یک سال دیگر هم ادامه دارد و این کاهش قیمت را محدود می‌کند.

 

 

امکان ثابت ماندن قیمت هم وجود دارد

اما در حالت دوم استخراج کنندگان رمزارز به جای تغییر سخت افزاری در کار خود، ارز دیجیتال خود را تغییر می‌دهند و به سمت دیگر رمز ارزهایی که هنوز استخراج آنها با کارت گرافیک به صرفه است می‌روند. در این حالت هرچند که این رمزارزهای جایگزین ممکن است به اندازه‌ی اتریم سودآور نباشند، اما به هرحال باعث می‌شود که ارزش کارت‌های گرافیک حفظ شود. از سوی دیگر ممکن است با هجوم ماینرها به سمت استخراج سایر رمزارزها، میزان هش‌ریت کلی آنها افزایش یابد. به این شکل ممکن است ناگهان شاهد افزایش ارزش یک رمزارز دیگر مانند RVN باشیم که می‌تواند حتی تا میزان ۶۰ درصد از سود اتریوم را بازگرداند.

 

اگر ماینرها تنها بتوانند حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از سودکلی اتریوم را بعد از این تغییر به دست بیاورند، بعید است که حاضر شوند کارت گرافیک‌های دست دوم خود را بفروشند. با توجه به حاشیه سود بالایی که اتریوم در سال ۲۰۲۱ برای آنها داشته هنوز هم به صرفه است که از کارت‌های گرافیک خود برای استخراج سایر رمز ارزها استفاده کنند.

به هرحال باید به ترکیبی از این دو حالت رسید. در کنار کاهش ارزش استخراج در کارت گرافیک، افزایش عرضه‌ی کارت گرافیک در سال ۲۰۲۲ ممکن است حداقل باعث ایجاد کمی تعادل در این بازار شود. با توجه به سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در یک سال گذشته در زمینه صنعت نیمه هادی انجام شده است، در بدترین حالت تا چهار سال دیگر، هیچ اثری از این بحران نیمه‌هادی وجود ندارد. حتی ممکن است با این حجم از تولیدی که برای سال‌های ۲۰۲۵ به بعد پیش‌بینی شده، میانگین قیمت کارت گرافیک از آن چیزی که در سال‌های عادی گذشته هم بوده پایین‌تر بیاید.

 

منبع: sakhtafzarmag

 

 

 

 

 

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *